חברת החשמל
חברת החשמל לישראל - לוגו
 

תחנת-הכוח הראשונה בתל אביב

שם הכל התחיל....

 תחנת-הכוח הראשונה בתל אביב-יפו, בניין הדירקטוריון ומגדל המים

בשנת 1921 זכה פנחס רוטנברג בזיכיון לניצול מי נהר העוג'ה (הירקון) להפקת חשמל. בציפייה לקבלת ההיתר הרשמי, החל האדריכל ריכארד קאופמן, כבר באותה שנה, להכין תכניות מקדימות לתחנת-כוח הידרואלקטרית שתיבנה בסמוך למקורות הירקון. בסופו של דבר לא קמה התחנה המתוכננת, בגלל התנגדותם של בעלי הקרקעות הערביים. באין ברירה, פעל רוטנברג להקמת תחנת-כוח קונבנציונאלית, במקום שבו שכנה בשעתה "החווה לדוגמה", שחבריה ניסו לשכנע יהודים לוותר על דתם ולעבור לנצרות. החווה, הממוקמת ברחוב החשמל בתל-אביב, ננטשה בשנת 1860 והפכה לעמדת שמירה תורכית. מאוחר יותר שימשה למגורי החיילים הבריטיים שהוצבו על משמרתם בארץ-ישראל.
 
האדריכל אלכסנדר ברוולד הכין, כנראה כבר בשנת 1922, שלוש תכניות עבור המבנה. אחת מהן כללה גג בצורת כיפה עם צריחים פינתיים, שהזכירו יותר בית כנסת מאשר מבנה תעשייתי. בסופו של דבר, ולאחר התלבטויות, נבחרה הצעתו של האדריכל יוסף ברלין, שתכנן בניין מונומנטלי עם מבנה מרכזי גבוה ושני אלמנטים נמוכים משני צדדיו, המזכיר בצדודית שלו בזיליקה דווקא. ב-23 ביוני 1923 האירה תחנת-הכוח הראשונה את רחובות תל-אביב וסביבתה. 
 
תחנת-הכוח הראשונה בתל אביב פסקה מלייצר חשמל בשנת 1957. בשנים שקדמו לכך, הופעלה לסירוגין, בעיקר כדי לייצר חשמל בשעות חירום.
בשנת 1994, החלה חברת החשמל בתכנון העבודות לשימור מבנה התחנה. ממעטפת הבניין הוסרו תוספות שונות שחרגו מצורתו המקורית. בתוך המעטפת המקורית של המבנה הוקמה תחנת-משנה חדשה, שתפקידה לשפר את אמינות אספקת החשמל לתל-אביב.
מבנה האבן של החווה לדוגמה, הנמצא בסמוך והמהווה מאז 1968 את משכנו של דירקטוריון חברת החשמל - שוקם גם הוא. חלקים שנהרסו במהלך השנים שוחזרו והושבה להם חזותם המקורית. סמוך למבנה החווה ניצב מגדל מים, שהוקם בשנת 1925 בצד באר ישנה. המגדל נועד מלכתחילה לצורכי התחנה, אך בימים שלפני מלחמת העצמאות שימש גם כמגדל תצפית. מאוחר יותר שימש מגדל המים כמגדל קירור ולבסוף נבנתה בין עמודיו חנות מכולת שכונתית. גם מגדל המים שופץ, בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת ועיריית תל אביב.